Nowe technologie

pomagają nam oszczędzać

Kliknij i zobacz

Źle rozumiana

ulga na działalność badawczo rozwojową

Możliwość, jaką jest złożenie dokumentów, alby przyznana została nam ulga na działalność badawczo rozwojową wciąż jest niechętnie wykorzystywana przez polskich przedsiębiorców. Temat ten spotyka się z ich strony z niechęcią i nieufnością. Przeważnie ma to związek z nierozumieniem definicji, jakie zamieszczane są w aktach prawnych. Przez skomplikowany język prawny przedsiębiorcy nie są pewni czy prowadzone przez ich zakłady działania można kwalifikować w taki sposób, by przysługiwały im wspomniane ulgi. Często ulga na działalność badawczo rozwojową wydaje się nawet dobrą perspektywą, która byłaby przez firmę mile przyjęta, jednak górę bierze strach przed niechcianymi problemami z urzędem skarbowym, gdyby się okazało, że jednak nie mieliśmy prawa ubiegać się o taką ulgę.

To wszystko jest o tyle dziwne, że przecież o działalności badawczej albo rozwojowej możemy powiedzieć, gdy w ramach prowadzonej działalności ma miejsce rozwijanie jakiś produktów czy usług, praca nad nowymi technologiami czy tworzenie nowych rozwiązań na potrzeby własne lub zamówienie klienta. Obawy często jednak zwyciężają i wiele firm bojąc się, że wpadnie w tarapaty, nie decyduje się na złożenie dokumentów.

Jest to kolejny dowód na to, jak ważne jest, aby obecnie, gdy jest tyle możliwości, by pozyskiwać różnego rodzaju dotacje, ulgi czy inne formy wsparcia, firmy zatrudniały osoby, które byłyby odpowiedzialne za monitorowanie, kiedy i o jaką formę pomocy można się ubiegać oraz jakie warunki należy spełniać, by mieć realne szanse na przyznanie tego, o co się ubiegamy. Jeśli firmy nie chcą rozwijać takiego działu, powinny rozważyć współpracę z zewnętrzną firmą, która dokonywałaby analiz sytuacji dofinansowań, o jakie można się starać. Nie powinno się jednak tego tematu lekceważyć, ponieważ nasza rynkowa konkurencja, wykorzystują środki, o które my nie będziemy się starać, będzie się dzięki nim rozwijać, co może odbić się niekorzystniej na naszych placówkach.